Pozrime sa, ako prebiehal projekt Erasmus+. Našej škole sa podarilo získať grant na projekt v rámci programu Erasmus+. Projekt s názvom „I learn to take care of myself to know how to take better care of the environment“ zameraný na zvýšenie povedomia žiakov a dôležitosti ich participácie v oblasti ochrany životného prostredia a zdravej životosprávy. Žiaci pracovali v tíme, cestovali a komunikovali s ďalšími školami z troch rôznych krajín - Španielsko, Poľsko a Rumunsko.
V dátumoch 22.4.-25.4. sa 6 žiačok II. stupňa v sprievode pani učiteliek Obertovej a Plachej zúčastnilo prvej Erasmus + mobility v Rumunsku. Žiačky sa okrem zoznamovania a práce v skupinách na aktivitách oboznamovali aj s prírodnými náležitosťami krajiny. Navštívili botanickú záhradu Alexandru Buia - kde sme pomocou aplikácie PlantNet rozlišovali rastliny, Nicolae Romanescu Park - najväčší park vo východnej Európe s rôznymi atrakciami a s menšou ZOO, hrad Bran - atrakcia, ktorá je známa pre ľudí z celého sveta predovšetkým legendou o Draculovi (Vlad Tebeš), no okrem iného aj hosťujúcu školu Eugene Ionescu, kde pripravovali z eco-materiálov módnu prehliadku a oboznamovali sa aj s tradičnou kultúrou - najmä tancom, ktorú zakončili ochutnávaním tradičnej kuchyne. S niektorými kolegami si dokonca vymenili aj kontakty a pokračujú po anglicky vo vzájomnom spoznávaní. V posledný deň žiačky spolu s pani učiteľkami obdržali aj certifikáty o absolvovaní mobility.
V dátumoch 20.5.-24.4. sa 5 žiakov a 1 žiačka II. stupňa v sprievode pani učiteliek Obertovej a Plachej zúčastnilo druhej Erasmus + mobility, tentokrát v Poľsku. Žiaci mali pestrý program plný zoznamovacích i náučných aktivít, ale zároveň mali priestor zoznámiť sa aj s okolím, jeho prírodnými, ale i kultúrnymi rozmanitosťami a jedinečnosťami. Týžden sme odštartovali v Krakowe plavbou na lodi, prezreli sme si mesto, hrad Wawel a trhovisko Sukienice. V utorok sme navštívili aj rekreačný areál Dolina Białej s rôznymi atrakciami, ako napr. jazda na koni. Ďalšie dni sme strávili aj v škole, kde žiaci precvičovali svoje soft-skills ako napr. kooperácia, aktívne počúvanie, riešenie problémových situacií, no i time-management. So žiakmi z ostatných krajín sa spriatelili pomerne rýchlo a trávili spolu väčšinu času, pričom sa vzájomne kultúrne obohatili napríklad aj novými poľskymi, španielskými či rumunskými slovami. Posledný deň mobility sme strávili výletom na bicykloch a lanovkou v meste Szczawnica. Na záver žiači spolu s pani učiteľkami obdržali aj certifikáty o absolvovaní mobility.
Aj naša škola privítala našich zahraničných partnerov u nás na Slovensku. Týždeň sme odštartovali spoznávaním školy, zoznamovaním, skupinovou prácou na úlohách ohľadom životného prostredia a florbalovým turnajom. Zvyšné dni sme strávili v Bojniciach, kde sme navštívili ZOO, Bojnický zámok, vyhliadku Čajku v oblakoch, Bencovje Grunt a Prepoštskú jaskyňu. Každý deň sme mali aj zopár aktivít a zároveň sme zodpovedne pracovali na úlohách, pri čom sa žiaci od seba učili aj slovíčka k téme (napr. znečistenie, zvieratá..) aj vo zvyšných jazykoch partnerov. Ďakujeme našim slovenským "delegátom" za ich plné nasadenie a aktívnu pomoc, no najmä všetkým rodičom, ktorí sa podieľali aj na príprave občerstvenia a taktiež aj našim kolegom, najmä p.uč. Májovej za turnaj a malé odmeny a p.uč. Znamenákovej za kreatívne nápady a prípravu suvenírov. Veríme, že sa našim hosťom u nás páčilo a že odchádzajú s množstvom nových zážitkov, ale aj nových priateľov.
Jún sme odštartovali našou poslednou mobilitou v Španielsku a to v dátumoch 10-14.6. 2024. Tejto poslednej mobility sa zúčastnilo spolu 6 žiakov z tried 6A a 6B v doprovode pani učiteliek Obertovej a Plachej. Prvý deň bol strávený v škole - žiaci sa zoznamovali, mali športový turnaj vo futbale a volejbale, učili sa choreografiu, v skupinách lúštili hádanky, aby mohli vyplniť text a taktiež sa zúčastnili kvízu o Barcelone. Aj vďaka týmto aktivitám žiaci medzi sebou rýchlo nadviazali priateľstvá a vymenili si kontakty. Záver dňa sme strávili v meste, kde sme navštívili "múzeum" tzv. Ľudské veže (Cal Figarot) a sledovali priebeh ich tvorby. Ďalší deň sme strávili v Barcelone, kde sme navštívili Park Güell, Plaza Catalonia, Sagrada Di Familia a Gaudiho domy. Deň sme zakončili plavbou na lodi, pri ktorej nám sprievodca rozprával zaujímavosti o jednotlivých lodiach či napr. majákoch. V stredu žiaci navštívili Olympijský kanál a vyskúšali si vodné športy ako napríklad kanoe, či paddle-boarding a zvyšok dňa strávili na pláži. Posledný deň mobility žiaci sadili palmičky a večer prebehla ochutnávka tradičných jedál, predstavenie tradičných tancov a odovzdávanie certifikátov. Veríme, že si naši žiaci túto poslednú mobilitu užili, a že si nesú domov so sebou nielen množstvo nových zážitkov a skúseností, ale aj nových informácií o Katalánsku, každodennom živote, a najmä ich flóre a faune. Keďže toto bola naša posledná mobilita, chceme sa poďakovať všetkým rodičom aj žiakom za skvelú spoluprácu a najmä prejavenú dôveru.
Projekt je financovaný pomocou fondov EU.