•  
        Úvodné ustanovenie

        Školský  parlament  tvorí  medzičlánok  medzi  žiakmi  a  učiteľmi. Poslaním parlamentu je riešenie výchovno - vzdelávacích problémov, navrhovanie opatrení na zlepšenie všetkých činností na škole, vylepšenie vzájomných vzťahov medzi žiakmi a pedagogickými pracovníkmi, hľadanie spoločných postupov pri organizovaní mimoškolskej činnosti žiakov.
        Školským parlamentom vedieme žiakov k tomu, aby sa sami naučili rozlišovať kladné a záporné stránky života a vyberať z nich také podnety, ktoré prispievajú ku kladnému rozvoju ich osobnosti a nie k pasivite, nezodpovednosti a nedisciplinovanosti.
        Cieľom zriadenia žiackeho parlamentu ako dobrovoľného združenia, resp. záujmového útvaru, je naučiť žiakov verejne vystupovať, vhodne argumentovať svoje názory i názory rovesníkov tried, niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej škole a zároveň podporiť sebadôveru,  samostatnosť, tvorivosť a umožniť sebarealizáciu žiakov. Cieľom je aj výchova k demokratickým princípom a mechanizmom v spoločnosti.
         

        Článok 1 - Základné ustanovania

        1. Školský parlament (ďalej len ŠP) sa zriaďuje pri Súkromnej spojenej škole.

        2. Sídlom ŠP je ulica M. Falešníka 6, 971 01 Prievidza.

         

        Článok 2 - Pôsobnosť a poslanie ŠP

        1. ŠP je zriadený podľa ZÁKONA č. 488/2021 Z. z. zo 25. novembra 2021 a 54/2018 Z. z. zo 7. februára 2018, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov § 26 a v súlade s ustanovením Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 230/2009 Z. z., ktorou sa mení vyhláška č.291/2004 Z. z., určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení s pôsobnosťou v rámci Súkromnej spojenej školy.

        2. ŠP je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania tak, aby pri tom neporušovala iné zákony platné v Slovenskej republike.

        3. Plní funkciu kontaktu medzi žiakmi a vedením školy.

         

        Článok 3 - Čisnnosť ŠP
        • 1. Školský parlament (ďalej len ŠP) reprezentuje všetkých žiakov školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi, vedúcim pedagogickým zamestnancom alebo vedúcim odborným zamestnancom a navonok.

          2. ŠP sa vyjadruje k závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje.

          3. ŠP rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Predkladá im svoje stanoviská a návrhy, žiakov zastupuje i navonok.

          4. ŠP predkladá návrh Akčného plánu (ďalej len AP) vedeniu školy svojej činnosti na daný školský rok najneskôr do konca októbra daného roku. AP po odsúhlasení vedením školy je zverejnený na webe školy a na iných komunikačných platformách ŠP.

          5. ŠP prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie školy.

          6. ŠP iniciuje školskú záujmovú činnosť.

          7. ŠP podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.

          8. ŠP volí a odvoláva zástupcu žiakov do rady školy.

          9. ŠP je schopný uznášania, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŠP. Na platné uznesenie vo veci voľby a odvolania zástupcu žiaka do rady školy je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov.

          10. ŠP sa zúčastňuje podujatí organizovaných v spolupráci mestom a s krajom.

          11. ŠP spolupracuje s obecným mládežníckym parlamentom ŠP odporúča obecnému, krajskému mládežníckemu parlamentu svojich členov, ktorí môžu zastupovať školu v obecnom mládežníckom parlamente alebo inom samosprávnom orgáne mladých ľudí na lokálnej, regionálnej prípadne na národnej úrovni, ak sú zriadené.

          12. ŠP spolupracuje s ďalšími školskými parlamentmi.

        Článok 4 - Zloženie ŠP a spôsob voľby ŠP
        • ŠP má od 5-17 členov. V prípade nižšieho počtu kandidátov do ŠP, ako je stanovený počet, nie je potrebné vyhlásenie volieb a kandidáti automaticky získavajú mandát člena ŠP.

          1. Členmi ŠP sú zastupovaní všetci žiaci školy.

          2. ŠP má predsedu, jedného podpredsedu, zástupcu žiakov v rade školy.

          3. Žiaka, ktorý bude ostatných žiakov zastupovať v rade školy, volia členovia ŠP spomedzi seba v tajnom hlasovaní.

          4. Z každej voľby zápisnicu vyhotoví poverený zástupca rady školy spoločne s koordinátorom ŠP, ktorú následne predložia vedeniu školy, rade školy a zástupcom ŠP a zabezpečia jej zverejnenie na webe školy.

          5. Na zasadnutí ŠP sa zúčastňuje aj koordinátor ŠP určený riaditeľom školy, ktorý nemá hlasovacie právo, dohliada na riadny priebeh zasadnutí a dodržiavanie štatútu ŠP a informuje spolu s predsedom ŠP vedúcich zamestnancov školy o záveroch zasadnutia ŠP.

          6. Na požiadanie ŠP môže vedenie školy alebo koordinátor ŠP odsúhlasiť pracovné porady ŠP bez prítomnosti koordinátora ŠP.

          7. Na priebeh volieb dohliada na základe ustanovenia rady školy zástupca pedagógov v rade školy s koordinátorom ŠP, ktorí spoločne vyhlásia voľby do ŠP do 30 dní od ustanovenia ŠP alebo najneskôr 15 dní pred vypršaním funkčného obdobia ŠP. Vyhlásenie volieb, zápisnice a výsledky volieb škola zverejní na svojom webovom sídle a na úradnej tabuli školy a prostredníctvom platformy EDU PAGE.

          8. Predsedu a podpredsedu ŠP volia na prvom zasadnutí ŠP členovia ŠP tajným hlasovaním z členov ŠP. Na zvolenie predsedu ŠP sa vyžaduje nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov ŠP.

          9. V prípade nespokojnosti ktoréhokoľvek člena ŠP s činnosťou predsedu alebo podpredsedu, má tento člen nárok navrhnúť jeho odvolanie z funkcie. Na odvolanie predsedu ŠP a podpredsedu ŠP sa vyžaduje nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov ŠP. Pri porušení školského poriadku alebo nedodržiavania etického kódexu ŠP má právo navrhnúť školskému parlamentu odvolanie predsedu a podpredsedu ŠP, prípadne členov ŠP koordinátor ŠP, vedenie školy alebo rada školy.

          10. Ak viacerí kandidáti získajú rovnaký počet hlasov a z toho dôvodu zostane mandát neobsadený, vyhlásia sa nové voľby na príslušný mandát, v ktorých môžu kandidovať len títo dotknutí kandidáti. Členom ŠP sa stane ten kandidát, ktorý vo voľbách získal najvyšší počet hlasov.

          11. Funkčné obdobie predsedu, podpredsedu a členov ŠP je 12 mesiacov.

          12. ŠP je schopný sa uznášať, ak je na jeho zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na platné uznesenie ŠP je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŠP. Na platné uznesenie ŠP v strednej škole a strednej škole pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vo veci voľby a odvolania zástupcu žiakov do rady školy je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov ŠP. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu.

        Článok 5 - Práva a povinnosti člena ŠP

        1. Člen ŠP má právo:

        a. voliť a byť volený do funkcií: zástupca do rady školy, predseda, podpredseda.

        b. byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania ŠP a slobodne sa k nim vyjadrovať.

        c. hlasovať ku všetkým uzneseniam ŠP.

        d. predkladať vlastné návrhy, námety, prípadne materiály na rokovanie ŠP.

         

        2. Člen ŠP má povinnosti:

        f. je povinný zúčastňovať sa zasadnutí ŠP. Neospravedlnená účasť na dvoch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena ŠP a má za následok automatické vylúčenie z funkcie.

        g. je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi.

        h. je povinný konať a rozhodovať sa v súlade s etickým kódexom člena ŠP.

         

        3. Z každého zasadnutia ŠP vyhotoví zápisnicu a spolu s prezenčnou listinou ju archivuje koordinátor ŠP.
         

        Článok 6 - Povinnosti predsedu ŠP

        1. Predseda ŠP je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť ŠP a koná v jej mene.

        2. Predseda ŠP zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia ŠP.

        3. Pri uznášaní má predseda ŠP jeden platný hlas tak, ako aj každý iný člen ŠP.

        4. Predseda ŠP je povinný informovať vedenie školy o pripravovaných podujatiach.

        5. Predseda zastupuje žiakov v rade školy (ak je kumulovaná funkcia).

         
        Článok 7 - Povinnosti podpredsedu ŠP

        1. Podpredseda ŠP zastupuje predsedu ŠP a napomáha jeho činnosti v prípade potreby.

        2. Pri uznášaní má podpredseda ŠP jeden platný hlas tak, ako aj každý iný člen ŠP.

        3. V prípade neprítomnosti predsedu ho zastupuje v ŠP, v rade školy.
         

        Článok 8 - Povinnosti zástupcu žiakov v rade školy

        1. Zastupuje záujmy členov ŠP v rade školy.

        2. Informuje v prípade potreby členov ŠP o obsahu a výstupoch zasadnutí rady školy.

         
        Článok 9 - Finančné zabezpečenie ŠP

        1. ŠP zabezpečuje svoju činnosť v súlade s v súlade s ustanovením Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 230/2009 Z. z., ktorou sa mení vyhláška č.291/2004 Z. z., určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení, po dohode s vedením školy (riaditeľ školy, rada školy...) Návrh rozpočtu predkladá vedeniu školy predseda ŠP na školský rok, ktorý sa zostavuje najneskôr do 15. októbra.

        2. ŠP nemá vlastný majetok.

        3. ŠP má právo legálne vlastný majetok nadobudnúť.

         

        Článok 10 - Záverečné ustanovenia

        1. ŠP zasadá minimálne 4x ročne, vždy vo vopred určený deň.

        2. Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí ŠP dňa 25. 10. 2022. (o zasadnutí je vyhotovená zápisnica č. 2) a od tohto dňa nadobúda účinnosť.

         

        Prílohy:

        Ø Etický kódex člena ŠP

        Ø Volebný program ŠP